آرام بهنوش طباطبایی پوران درخشنده ملیکا زارعی

آرام: بهنوش طباطبایی پوران درخشنده ملیکا زارعی مریلا زارعی نفیسه روشن مدل مانتو بازیگران زندگی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی چه کسانی از تحریم کشور عزیزمان ایران سود می‌برند

کشورهای متعددی ممکن است از اجرای تحریم‌های آمریکا بر ایران، بخصوص تحریم‌های نفتی، سود ببرند. در این میان، روسیه، عربستان و چین با چشم‌انداز مثبت و کشور عزیزمان

چه کسانی از تحریم کشور عزیزمان ایران سود می‌برند

چه کسانی از تحریم کشور عزیزمان ایران سود می برند

عبارات مهم : ایران

کشورهای متعددی ممکن است از اجرای تحریم های آمریکا بر ایران، بخصوص تحریم های نفتی، سود ببرند. در این میان، روسیه، عربستان و چین با چشم انداز مثبت و کشور عزیزمان ایران و ترکیه با یک چشم انداز نامساعد روبرو خواهند شد.

به گزارش فرارو، از زمانی که دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا، خروج کشورش از توافق هسته ای را اعلام کرد، واشنگتن مشغول اعمال فشار بر متحدان جهت قطع همه واردات نفت از کشور عزیزمان ایران تا چهارم ماه نوامبر بوده هست. علاوه بر این، در ۲۶ ژوئن، یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا، درخصوص عدم اعطای هرگونه معافیت تا این تاریخ، کاملا سرسخت بود. این اظهارات، قیمت نفت را به بیش ۳.۵ درصد اوج برد. به گزارش اویل پرایس، کشور عزیزمان ایران سومین تولیدکننده نفت در شرکت کشور های صادرکننده نفت (اوپک) است و در ماه می ۲۰۱۸، حدود ۲.۷ میلیون بشکه در روز نفت خام صادر کرد.

چه کسانی از تحریم کشور عزیزمان ایران سود می‌برند

چین، یکی از بزرگ ترین مشتریان نفت، تقریبا ۲۷ درصد نفت کشور عزیزمان ایران را وارد کرد. بعد از چین، هند ۱۶ درصد، کره جنوبی ۱۰ درصد، ژاپن ۷ درصد و ترکیه ۱۰ درصد نفت کشور عزیزمان ایران را خریداری کردند. اویل پرایس مدعی شد که با توجه به کم کردن یک تا ۱.۵ میلیون بشکه ای صادرات نفت کشور عزیزمان ایران در جریان تحریم های اقتصادی ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، اکنون ممکن است صادرات نفت کشور عزیزمان ایران به مقدار ۲۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز کم کردن یابد. به گفته این وبگاه نفتی، چنین کاهشی باعث خواهد شد که کشور های منطقه جهت پر کردن شکاف، به سوی سایر تولیدکنندگان نفت متمایل شوند. به عنوان نمونه، خودداری ترکیه از خرید نفت ایران، آن را زیر سلطه روسیه خواهد برد.

در سال ۲۰۱۷، ترکیه جمعا ۲۴.۹ میلیون تن نفت خام وارد کرد که بخش عمده آن (تقریبا ۵۰ درصد) از کشور عزیزمان ایران و بقیه از عراق، روسیه، کویت و عربستان بود. با توجه به اینکه، عراق به عنوان یک تامین کننده جایگزین ایران، گزینه پرخطر و متلاطمی هست، اگر ترکیه، تحریم های آمریکا را اجرا کند، روسیه نهایتا بیش از ۶۰ درصد نفت ترکیه را تامین خواهد کرد. این در حالی است که روسیه، از قبل اکثر گاز طبیعی ترکیه را هم تامین می کرد. اگر به این امر، پروژه نیروگاه هسته ای آکویو را که به وسیله شرکت دولتی روس اتم ساخته و راه اندازی خواهد شد، هم اضافه کنیم، نتیجه این خواهد شد که ترکیه در معرض وابستگی کامل به روسیه خواهد بود. امری که جهت تعهدات ترکیه در ناتو یک پیچیدگی خواهد بود. نیهات زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه، با در نظر گرفتن این شرایط، در ۲۹ ژوئن، گفته بود: ” تصمیماتی که به وسیله آمریکا اتخاذ شده، جهت ما الزام آور نیست.

کشورهای متعددی ممکن است از اجرای تحریم‌های آمریکا بر ایران، بخصوص تحریم‌های نفتی، سود ببرند. در این میان، روسیه، عربستان و چین با چشم‌انداز مثبت و کشور عزیزمان

ما از تصمیم شرکت ملل متحد پیروی خواهیم کرد. به غیر از این، ما فقط از منافع ملی مان پیروی خواهیم کرد”. اویل پرایس ادامه داد: ” اگر تحریم های آمریکا اعمال شوند، برنده دیگر، عربستان سعودی خواهد بود. کم کردن موثر صادرات نفت کشور عزیزمان ایران (مثلا به مقدار یک میلیون بشکه در روز) احتمالا تولید عربستان را جهت برآورده کردن تقاضای بازار، به مقداری که از دهه ۱۹۶۰ دیده نشده، ارتقا خواهد داد”. کره جنوبی هم اعلام کرده که تا ماه ژوئیه واردات نفت خام از کشور عزیزمان ایران را متوقف خواهد کرد. بنا به گفته بلومبرگ، این امر جهت کشور عزیزمان ایران گزینه های معدودی باقی می گذارد. جز اینکه، چین، بزرگ ترین مشتری اش، را به خرید زیاد نفت از کشور عزیزمان ایران متقاعد کند.

به ادعای اویل پرایس، این مسئله، ممکن است یک رابطه نامتوازن بین دو کشور ایجاد کند و کشور عزیزمان ایران را به وابستگی بیش از حد به چین وادار کند. این رابطه نامتوازن ممکن است جهت چین مثبت باشد. لیکن چین را به تنها مشتری بزرگ نفت کشور عزیزمان ایران تبدیل می کند و به آن اهرم قدرتمندی بر کل اقتصاد کشور عزیزمان ایران می دهد.

واژه های کلیدی: ایران | ترکیه | روسیه | میلیون | آمریکا | تحریم ها | عربستان | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz