آرام بهنوش طباطبایی پوران درخشنده ملیکا زارعی

آرام: بهنوش طباطبایی پوران درخشنده ملیکا زارعی مریلا زارعی نفیسه روشن مدل مانتو بازیگران زندگی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی رفتار ترامپ، همه زمینه‌های مثبت را از بین می‌برد/ در مورد قدرت دفاعی خود مذاکره ای نخواهیم داشت ، مدیر جمهور

رییس جمهور در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا ، با بیان اینکه لحن و واکنش‌ها مدیر جمهور فعلی آمریکا، همه زمینه های مثبت را از بین می برد، تاکید کرد:

رفتار ترامپ، همه زمینه‌های مثبت را از بین می‌برد/ در مورد قدرت دفاعی خود مذاکره ای نخواهیم داشت ، مدیر جمهور

مدیر جمهور :رفتار ترامپ، همه زمینه های مثبت را از بین می برد/در مورد قدرت دفاعی خود مذاکره ای نخواهیم داشت

عبارات مهم : ایران

دکتر روحانی در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا:

مدیر جمهور :رفتار ترامپ، همه زمینه های مثبت را از بین می برد/در مورد قدرت دفاعی خود مذاکره ای نخواهیم داشت

رفتار ترامپ، همه زمینه‌های مثبت را از بین می‌برد/ در مورد قدرت دفاعی خود مذاکره ای نخواهیم داشت ، مدیر جمهور

رییس جمهور در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا ، با بیان اینکه لحن و واکنش‌ها مدیر جمهور فعلی آمریکا، همه زمینه های مثبت را از بین می برد، تاکید کرد: آینده سیاستهای آمریکا جهت دولتها، نخبگان وجهانیان قابل آینده نگری نیست؛ و این بیش ازهمه به ضرر ملت آمریکاست.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در پاسخ این پرسش خبرنگار شبکه ان بی سی آمریکا که “امروز همه دنیا با هیجان زیاد به صحبت ترامپ در مجمع عمومی شرکت ملل نگاه می کند؛ آیا شما شخصاٌ در محل صحبت حضور خواهید داشت؟ و چه انتظاری دارید؟ “، گفت: حضور نخواهم داشت، ولی احتمالاً گوش خواهم کرد.

رییس جمهور افزود: آنچه اهمیت دارد این است که عنوان برجام به عنوان یک توافقی است که بعد از سال ها تلاش و تلاش 7 کشور و پشتیبانی ده ها کشور از جمله اتحادیه اروپا، حاصل شده است هست. این توافق می تواند به نفع همه باشد و نگرانی ها را برطرف کند و شرایط را جهت بهره برداری همه کشورها و ملت ها از روابط اقتصادی و فرهنگی و علمی بین کشورها فراهم کند. بنابراین برجام یک توافقی به نفع همه است.

رییس جمهور در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا ، با بیان اینکه لحن و واکنش‌ها مدیر جمهور فعلی آمریکا، همه زمینه های مثبت را از بین می برد، تاکید کرد:

دکتر روحانی با بیان اینکه کشور عزیزمان ایران کشوری است که در منطقه بی ثبات خاورمیانه ثبات ساز هست، اظهارداشت: بنابراین هرگونه کلامی علی رغم این واقعیت نمی تواند نه به منطقه و نه به روابط جهانی کمکی کند. امیدوارم همه آنهایی که از تریبون شرکت ملل استفاده می کنند به فکر آن باشند که به نفع ملت های ارزش و به نفع دنیا حرف بزنند.

از رییس جمهور پرسش شد: “بر اساس اخبار، روز گذشته شما گفته اید که اگر آمریکا بخواهد از برجام خارج شود هزینه سنگینی را پرداخت خواهد کرد که بعضی ممکن است آن را به عنوان یک ترساندن تفسیر کنند؛ آیا ممکن است مقصود مهم خود را از این سخن بفرمایید.”

رییس جمهور گفت: در یک تعهد چند جانبه که مورد حمایت شورای امنیت شرکت ملل متحد و عنوان اش مربوط به بحث عدم اشاعه است ، خروج آمریکا هزینه بسیار بالایی دارد به این معنا که دیگر کسی به آمریکا اعتماد نخواهد کرد و این بالاترین هزینه ای است که آمریکا پرداخت می کند. دیگر چه کشوری حاضر است بیاید با آمریکایی ها بنشیند، راجع به حل معضلات منطقه ای یا بین المللی حرف بزند، جهت اینکه در برجام بیش از 2 سال مذاکره ادامه داشت و جهت جمله جمله و کلمه به کلمه این توافق بحث شده است و بعد از بحث در مراحل متفاوت و در کشورهای متفاوت مورد بررسی و تصویب نهایی قرار گرفته. اگر بنا باشد آمریکا از این تعهد شانه خالی کند به معنای عدم اعتماد سایر کشورها به آمریکا خواهد بود و این هزینه بسیار بالایی است جهت آمریکا چون اعتماد بزرگترین سرمایه است.

رفتار ترامپ، همه زمینه‌های مثبت را از بین می‌برد/ در مورد قدرت دفاعی خود مذاکره ای نخواهیم داشت ، مدیر جمهور

برجام راهگشاری همکاریهای سازنده جهانی هست. سرمایه گذاران آمریکایی هم وقت دارند مثل شرکتهای بزرگ اروپایی دراقتصاد و توسعه کشور عزیزمان ایران همکاری کنند

رییس جمهور در پاسخ این پرسش که آیا به نظر شما آمریکا در صورت خروج از برجام هزینه اقتصادی هم خواهد پرداخت؟، گفت: از لحاظ اقتصادی الان شرایط جهت اینکه مردم آمریکا و کارآفرینان آمریکا و بخش های متفاوت اقتصادی بخواهند از این وقت استفاده کنند کاملاً آماده هست، امروز می بینیم که شرکت های متعددی از اروپا، فرانسه، ایتالیا، بلژیک و آلمان، به کشور عزیزمان ایران آمدند و فعالیت می کنند سرمایه گذاری های یکسان را با ایرانی ها شروع کردند. در زمینه نفت، گاز، پتروشیمی، مسایل آب، مسأله فاضلاب، ریل و راه آهن در زمینه حمل و نقل هوایی و سایر موارد، آمریکایی ها می توانند از این وقت استفاده کنند. الان قراردادهای مهمی بین شرکت های ایرانی و بوئینگ مطرح است و بعضی از قراردادها تا مراحل نهایی تقریباً پیش رفته است.

رییس جمهور در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا ، با بیان اینکه لحن و واکنش‌ها مدیر جمهور فعلی آمریکا، همه زمینه های مثبت را از بین می برد، تاکید کرد:

دکتر روحانی خرید بوئینگ از آمریکا را هم به نفع آمریکا و هم به نفع کشور عزیزمان ایران خواند و اظهارداشت:روابط مسالمت آمیز بین کشور عزیزمان ایران و آمریکا به نفع دو کشور و به نفع جهانیان خواهد بود، بعد غیر از مسأله اعتماد و اعتبار، مسأله روابط بهتر با منطقه و جهان، ثبات در منطقه، تجارت و اقتصاد، روابط علمی، فرهنگی و روابط مردم با مردم و گردشگری مطرح هست. آیا مردم آمریکا نتوانند از فضای کشور عزیزمان ایران و آثار تاریخی کشور عزیزمان ایران استفاده بکنند. آیا مردم کشور عزیزمان ایران نتوانند به آمریکا بیایند و ببینند مردم آمریکا و آثاری که در این کشور وجود دارد.

وی گفت: به نظرم محروم کردن ملت ها از دیدن یکدیگر، از آثار تاریخی، از آثار علم و دانش و فناوری یکدیگر و از فضاهای تاریخی و تجاری جهت آمریکایی ها ضرر است . آنها که در آمریکا به عنوان مسئول و دولت آمریکا هستند، حداقل باید به فکر علایق و منافع مردم خودشان باشند.

رفتار ترامپ، همه زمینه‌های مثبت را از بین می‌برد/ در مورد قدرت دفاعی خود مذاکره ای نخواهیم داشت ، مدیر جمهور

رییس جمهوری با طرح این پرسش که خروج از برجام آیا نفعی جهت مردم آمریکا دارد؟ ، افزود: قطعاً ضرر خواهد بود و وجود برجام چه نفعی دارد، وجود برجام این نفع را دارد که فضا را جهت همکاری های متعدد بین دو ملت آماده می کند، آیا می خواهیم فضایی که از 40 سال پیش بین کشور عزیزمان ایران و آمریکا بوده همان طور ادامه دهیم، یا راه های بهتری داریم. باید به فکر راه های بهتری باشیم آن راه هایی که به نفع مردم ایران، آمریکا و به نفع دنیا است.

روسیه، چین و اروپا به برجام متعهدند و به آمریکا هم توصیه کرده اند؛ با خروج احتمالی آمریکا، شرایط نوینی ایجاد می شود و در آن زمان، کشور عزیزمان ایران هم گزینش خود را خواهد داشت

از رییس جمهور پرسش شد: اگر آمریکا از برجام خارج شود، 6 کشور دیگر باقی خواهند ماند؛ آیا نقطه نظر کشور عزیزمان ایران در شرایطی که آمریکا خارج شده است و 6 کشور دیگر در برجام باقی بمانند، تغییری خواهد کرد؟

رییس جمهور پاسخ داد: آنچه که کشورهای دیگر در همین ماه های اخیر به صراحت اعلام کردند، چه روس ها، چینی ها و اتحادیه اروپا همه بر این مبنا بودند که هم آنها متعهد به برجام هستد و هم توصیه کردند به آمریکا که آمریکا هم متعهد به برجام بماند. بنابراین اگر آمریکا از این تعهد، خارج شود، شرایط نویی ایجاد می شود. در آن شرایط نو کشور عزیزمان ایران حق دارد، گزینش خود را داشته باشد، جهت اینکه تعهدات کشور عزیزمان ایران در آن شرایط، شرایط قبلی نیست امروز یک تعهد بوده بر مبنای 7 کشور و شرکت ملل هم آن را تأیید کرده اگر یکی از آنها خارج شد، بعد گزینه های مختلفی در اختیار کشور عزیزمان ایران خواهد بود تا بر مبنای مسایل خودش یکی از آنها را برگزیند و گزینش کند.

وی در پاسخ این پرسش که آیا یکی از این آپشن ها شروع مجدد فعالیت های هسته ای است که امروز محدود به حساب می آید؟، گفت: هر لحظه یکی از گزینه ها در شرایطی که طرف های ما متعهد به برجام نمانند، بازگشت به گذشته هست. بازگشت به گذشته جهت ما سخت و مسئله نیست. به آسانی می توانیم به شرایط گذشته برگردیم در صورتی که طرف های تعهد، به تعهد خودشان عمل نکنند ولی می دانید که کشور عزیزمان ایران آغازگر این کار نخواهد بود و همانطور که بارها اعلام کرده و نهادی که در این زمینه باید قضاوت کند که کشور عزیزمان ایران کاملاً متعهد به این توافقنامه هست، آژانس بین المللی انرژی اتمی است که در تمام گزارشات خودش تاکنون این را تأیید کرده که کشور عزیزمان ایران صد در صد به تعهداتش عمل کرده است و از لحاظ اخلاقی و بین المللی جهت ما بسیار مهم است چون بسیاری از اتهامات نابجایی که قبلا به کشور عزیزمان ایران زده می شد، این اتهامات امروز برداشته شده است است.

مجری این شبکه تلویزیونی آمریکایی از دکتر روحانی پرسید: مقصود شما بازگشت به برنامه ها و فعالیت های صلح آمیز هسته ای است و صحبت از فعالیت های تسلیحاتی که در میان نیست؟

رییس جمهور گفت: حتماً مقصودم برگشت به فعالیت های صلح آمیز هست. به صراحت عضو ان پی تی بودیم و هستیم و نمی خواهیم از ان پی تی خارج شویم. عضو پادمان بودیم و هستیم و حتی در شرایط فعلی که داریم برجام را اجرا می کنیم، پروتکل الحاقی را هم داریم، اجرا و عمل می کنیم بنابراین هیچ گاه به سمت ساخت سلاح هسته ای نخواهیم رفت. همانطور که تاکنون هم هیچ وقت فعالیت هسته ای ما انحراف نداشته و همواره در مسیر صلح آمیز بوده است.

قربانی حمله نظامی و تروریسم بوده ایم؛ موشک جهت دفاع از سرزمین و ملت کشور عزیزمان ایران است و ربطی به برجام ندارد؛ در مورد قدرت دفاعی خود مذاکره ای نخواهیم داشت

از رییس جمهور پرسش شد: شماره اشاره کردید که اعتماد به آمریکا در خطر هست، ولی طبعا آمریکا هم فعالیت های موشکی کشور عزیزمان ایران را متناقض با روح برجام می داند و به کشور عزیزمان ایران اعتماد ندارد. کشور عزیزمان ایران تا کجا حاضر است این مسیر را ادامه دهد؟

رییس جمهور جواب داد: این حرف آمریکایی ها درست نیست. جهت اینکه شما اگر به متن مذاکرات ما در طول ماه ها با آمریکایی ها برگردید، به صراحت گفتیم که راجع به موشک های دفاعی خودمان با کسی حرف نخواهیم زد. این را به صراحت گفتیم در مذاکرات بارها هم گفتیم. بنابراین هم لفظ و هم روح برجام این است که مربوط به دفاع و بنیه دفاعی یک ملت نیست، مردم ما در یک منطقه بسیار حساسی زندگی می کنند، کشور عزیزمان ایران 8 سال مواجه با تجاوز کشور همسایه اش در دوران صدام بوده، کشور عزیزمان ایران قربانی تروریسم بوده در سال های طولانی. شرایط منطقه ما، شرایط ناامن است بنابراین جهت حفظ کشور و ملت خودمان نیازمند به قدرت دفاعی هستیم. موشک بخشی از قدرت دفاعی ما است.

دکتر روحانی افزود: در دوران 8 سال جنگ تحمیلی، مردم ما زیر بمباران موشک های صدام قرار داشتند در طول 3 سال که نمی توانستیم به صدام جواب دهیم جهت همین رفتیم به دنبال ساخت موشک رفتیم و توانستیم از طریق موشک خودمان به متجاوزین صدامی پاسخ دهیم و از آن وقت بود که حملات موشکی به شهرهای ما قطع شد. بنابراین مسأله موشکی در حافظه تاریخی مردم ما به معنای دفاع از جان، مال و سرزمین آنها محسوب می شود و همواره در مذاکرات مان در برجام این را به صراحت به طرف های مذاکراتی ما و بویژه به آمریکایی ها گفتیم که عنوان موشکی جزو موارد، مورد بحث در برجام نخواهد بود.

با ساخت سلاح هسته ای به وسیله هر کشوری مخالفیم؛ دارندگان آن باید بهNPT متعهد باشند و به سمت امحا بروند؛ از فعالیت صلح آمیز اتمی عقب نمی نشینیم

مجری شبکه تلویزیونی آمریکا از دکتر روحانی پرسش کرد: دولت و نمایندگان ترامپ کشور عزیزمان ایران را در همان چارچوبی که کره شمالی در آن است قرار داده اند و هردو را به عنوان ترساندن علیه ثبات بین المللی معرفی می کنند، شما چه احساسی دارید هنگامی که کشور عزیزمان ایران و کره شمالی را در یک جمله اینگونه بیان می کنند؟

رییس جمهور جواب داد: این حرف، کاملاً نادرست هست. به علت اینکه کره شمالی امروز به عنوان عضو ان پی تی نیست. کره شمالی به بازرسان آژانس اجازه ورود به کشورش نمی دهد. کره شمالی به صراحت می گوید من دنبال ساخت بمب هسته ای هستم. کره شمالی بمب هسته ای خودش را آزمایش می کند.کره شمالی دارای سلاح هسته ای هست. کشور عزیزمان ایران درست نقطه برابر از شروع عضو ان پی تی بوده و آن را پذیرفته هست. عضو پادمان بوده و امروز نظارت و حضور بازرسان آژانس را استقبال می کند و با آنها تعامل و همکاری دارد.

دکتر روحانی تاکید کرد: کشور عزیزمان ایران کشوری است که به صراحت رهبری اش فتوا داده به اینکه سلاح هسته ای، ساخت، نگهداری و استفاده اش هر سه حرام و نامشروع است و مجاز نیست. چیزی جهت مخفی کردن نداریم و به صراحت می گوییم دنبال فناوری هسته ای صلح آمیز هستیم و دلمان می خواهد با دنیا نسبت به فناوری هسته ای صلح آمیز همکاری کنیم کما اینکه امروز در اراک بین کشور عزیزمان ایران و چین و آمریکا همکاری وجود دارد جهت تکمیل نیروگاه اراک و همانطوری که امروز مطرح هست، آژانس به طور منظم دارد نسبت به کشور عزیزمان ایران گزارش می دهد بعد مقایسه بین کشور عزیزمان ایران و کره شمالی کاملاً یک مغالطه است و اینکه مردم را از مسیر ذهنی درست منحرف کردن هست. این کار غیراخلاقی، نادرست و علی رغم چارچوب هایی است که ما به مردم مان باید متعهد باشیم و به مردم راست بگوییم.

امنیت شبه جزیره کره جهت کشور عزیزمان ایران مهم هست؛ روابط خوبی با ژاپن،کره جنوبی وچین داریم؛ همه رابه آخر ترساندن و تنش،و حرکت در مسیر ثبات، آرامش و گفتگو دعوت می کنیم

از رییس جمهوری پرسش شد: با توجه به اینکه کشور عزیزمان ایران با کره شمالی روابط خوبی دارد و کم کردن تنش ها به نفع او خواهد بود؛ شما تنش ها میان آمریکا و کره شمالی را چگونه ارزیابی می کنید؟

رییس جمهور گفت: ما این را به صراحت اعلام کردیم و گفتیم که با ساخت سلاح هسته ای مخالف هستیم در هر کشوری که باشد و در هر کجا باشد. سلاح هسته ای به نفع امنیت دنیا نخواهد بود. امروز به خوبی مشاهده می کنیم که عنوان سلاح هسته ای خودش باعث اشاعه می شود، اگر بخواهیم سلاح هسته ای در دنیا از بین برود، همه دارندگان این سلاح باید به ان پی تی متعهد باشند. یکی از بندهای ان پی تی این است که قدم به قدم آنهایی که دارای سلاح هسته ای هستند، به سمت امحاء سلاح هسته ای بروند، متأسفانه دارندگان سلاح هسته ای هیچ وقت به ان پی تی عمل نکردند و فقط به کشورهای دیگر توصیه می کنند که به این معاهده پایبند باشند. خودشان متأسفانه هیچ وقت پایبند نبودند.

دکتر روحانی با بیان اینکه امنیت شبه جزیره کره برایمان بسیار مهم است”، گفت: روابط بسیار خوبی با کره جنوبی، چین و ژاپن داریم. بنابراین هرگونه تنش در منطقه شرق آسیا به ضرر ما هست. همواره همه را دعوت به آرامش، صبر و بردباری و دعوت می کنیم که از طریق دیپلماسی و مذاکره مسایل را حل و فصل کنند جهت اینکه در شرایط فعلی تنش بسیار خطرناک خواهد بود.

آینده سیاستهای آمریکا جهت دولتها، نخبگان وجهانیان قابل آینده نگری نیست؛ این بیش از همه به ضرر ملت امریکاست؛ رابطه پایدار، تنها بر پایه اعتماد به آینده شکل می گیرد

رییس جمهور در پاسخ به سوالی راجع به سیاستهای ترامپ گفت: عنوان ریاست جمهوری در آمریکا، عنوان داخلی خود ملت آمریکاست. این مردم هستند که رییس جمهور را گزینش می کنند و این مردم هستندکه امروز اگر راه و رسم این دولت را به خوبی نمی پسندند، آزاد هستند انتقاد کنند و از راه حل های قانونی خودشان استفاده کنند. آنچه که در دنیا امروز مطرح هست، این نیست که چه کسی رییس جمهور در آمریکاست. آن مربوط به دنیا نمی شود مربوط به خود آمریکاست ولی اینکه این دولت چگونه می خواهد با دنیا واکنش‌ها کند، چگونه می خواهد نسبت به تعهدات گذشته دولت های قبلی پایبند بماند، چه مقدار می خواهد به قانون اساسی آمریکا در عمل احترام بگذارد، جهت دنیا هم بسیار مهم هست، آمریکا یک بازیگر مهم در صحنه جهانی هست، همه می خواهند نسبت به آینده آمریکا اعتماد داشته باشند، بدانند چه می خواهند آمریکایی ها، دولت آمریکا چه می خواهد.

دکتر روحانی افزود: با بسیاری از رهبران دنیا در طول این مدت که ملاقات کردم همه آنها آینده آمریکا برایشان روشن نیست. تصمیمات آقای ترامپ برایشان روشن نیست. او فردا و ماه دیگر چه خواهد کرد؟ و این می تواند به ضرر آمریکا باشد به علت اینکه همه آنهایی که می خواهند با آمریکا رابطه تجاری و اقتصادی برقرار کنند منوط به این است که به آینده تصمیمات آمریکا و راه دولت آمریکا اعتماد داشته باشند.

رفتار ترامپ، همه زمینه های مثبت را از بین می برد؛ هنگامی که از عوض کردن رژیم می گوید و تعهدات مهم دولت آمریکا را زیر پامی گذارد، دیدار و مذاکره معنا ندارد

رییس جمهور در جواب این پرسش که آیا حاضر به دیدار و گفتگو با ترامپ هستید و آن را بافایده می دانید؟، گفت: هیچ وقت تاکنون بعد از انقلاب بین دو رییس جمهور کشور عزیزمان ایران و آمریکا مذاکرات دوجانبه و مستقیمی نبوده در دولت قبل شاید شرایط به گونه ای پیش می رفت که این شرایط را آماده می کرد جهت یک گفتگو و مذاکره، ولی لحن آقای ترامپ و موضع گیری های ایشان، فعلاً این زمینه را از بین برده، مگر اینکه بعدها شاهد یک عوض کردن رویه نسبت به دولت آمریکا باشیم. هنگامی که دولت آمریکا بحث عوض کردن رژیم را در کشور عزیزمان ایران مطرح می کند معنا ندارد که مقامات ایرانی بخواهند با آمریکا حرف بزنند.

دکتر روحانی اظهارداشت: هنگامی که آمریکا نسبت به یک تعهد مهم اش با تردید صحبت می کند، معنا ندارد که ایرانی ها با آمریکایی ها در سطح اوج بخواهند حرف بزنند. حرف زدن ها و مذاکره کردن ها بر مبنای آن است که آن مذاکره بتواند نتیجه مثبتی را به نفع دو ملت داشته باشد. در شرایط فعلی، چنین شرایطی را نمی بینم.

مجری این شبکه آمریکایی از دکتر روحانی پرسید: در حال حاضر آمریکایی های ایرانی تبار از جمله مردها نمازی در کشور عزیزمان ایران زندانی هستند و این را می دانیم که در کشور عزیزمان ایران هم همچون آمریکا تفکیک قوا وجود دارد؛ شما میل به دارید چگونه این مسئله حل و فصل شود؟

رییس جمهور جواب داد: ایرانیان زیادی هم در آمریکا زندانی هستند و دلمان می خواهد که این ایرانی ها آزاد شوند هر چه سریع تر و به منزل هایشان برگردند. در کشور عزیزمان ایران هم ممکن است زندانیانی باشند که خانواده هایشان خیلی علاقمند باشند که به منزل ارزش برگردند، البته افرادی که شما نام می برید از نظر ایران، اینها ایرانی هستند و آمریکایی نیستند. شما می دانید که تابعیت مضاعف در قانون ما پذیرفته نشده. بنابراین اگر کسی تبعه کشور عزیزمان ایران است ولو اینکه تابعیت دوم را پیدا کند همچنان از نظر ما ایرانی است.

دکتر روحانی افزود: من به طور شخصی علاقمند هستم که کمک کنم به همه ایرانی ها چه آنهایی که دارند فعالیت آزاد می کنند و چه آنهایی که مشکلاتی دارند، چه آنهایی که احیاناً با دادگاه ها سر و کار دارند و احیاناً زندانی هستند، ولی در کشور عزیزمان ایران قوه قضائیه یک قوه مستقل است و اگر مستقل نباشد، فاجعه است.

رییس جمهور گفت: یک قوه قضائیه مستقل به نفع همه است جهت اینکه، هنگامی که هیچ کسی نمی تواند به قاضی دستور دهد و قاضی خودش با وجدان خود و قانون کشور است این به نفع همه هست. این کاملاً درست و صحیح است به همین علت دستگاه اجرایی ما در قوه قضائیه مداخله ندارد، ولی در روند قانونی کار پرونده ها، به عنوان رییس جمهور می توانم نظارت داشته باشم که کارها طبق روال قانونی کاملاً انجام گرفته باشد. کسی که متهم است وکیل داشته باشد و بتواند از خودش دفاع کند شرایط زندان، شرایط قانونی و سالم باشد مراحل متفاوت دادگاهی به خوبی انجام گرفته باشد.امیدوارم در این زمینه بتوانم به وظایفی که قانون اساسی به عهده من گذاشته در این دوره ریاست جمهوری به خوبی عمل کنم.

از رییس جمهور پرسش شد: کشور عزیزمان ایران حمایت های زیادی از سوریه دارد و این در حالی است که رییس جمهور آمریکا راجع به سوریه دیگر از عوض کردن رژیم سخن نمی گوید؛ اگر تصور کنیم که آنها در این جنگ پیروز خواهند شد نظر شما راجع به سوریه بعد از داعش چه خواهد بود و آینده این کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

رییس جمهور جواب داد: امروز وضع سوریه از روزهای گذشته بهتر هست. بسیاری از شهرهایی که در اختیار داعش بود، آزاد شده. داعش شرایط خوبی در سوریه ندارند و در عراق وضع بدتری دارند. اینکه کسی فکر کند داعش از این به بعد یک قدرت بزرگی هستند که می توانند با ارتش ها و دولت های قانونی مبارزه کنند، هر روز ضعیف تر می شود گر چه تا آخر کار تروریسم هنوز راه طولانی در پیش داریم ولی شرایط سوریه امروز بهتر از گذشته هست. الان تلاش مان بر این است که آتش بسی که در سوریه منعقد شده، آن را بتوانیم ادامه دهیم. تلاشی که ایران، روسیه و ترکیه دارند در اجلاس آستانه و ادامه می دهند دلمان می خواهد در سوریه آرامش برقرار شود، تروریست ها به طور کامل از بین بروند و شرایط در سوریه جهت یک زندگی راحت و بازگشت آوارگان فراهم شود شما می دانید که میلیون ها سوری امروز در خارج از سوریه آواره هستند زیر چادرها زندگی می کنند باید شرایطی فراهم کنیم همه آنها به بکشور خودشان برگردند.

دکتر روحانی گفت: منزل های بسیاری از سوری ها ویران شده است است باید به آنها کمک شود جهت یک زندگی موقت و بعد جهت یک زندگی دائمی ارزش به آنها کمک شود و البته در کنار آن شرایط جهت یک انتخابات آزاد در چارچوب مقررات دمکراسی آماده شود قانون اساسی تازه نیاز دارد سوریه حتماً به رهبرانی نیاز دارد که مستقیماً به وسیله مردم گزینش شوند. کاملاً در این مسیر و روند حامی مردم سوریه هستیم و در نهایت امر هم مردم سوریه هستند که باید کشورشان، قانون اساسی کشورشان و دولت آینده ارزش را برگزینند و گزینش کنند.

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | ایرانی | آمریکایی | ایرانیان | حسن روحانی | رییس جمهور | دکتر روحانی | ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz