آرام بهنوش طباطبایی پوران درخشنده ملیکا زارعی

آرام: بهنوش طباطبایی پوران درخشنده ملیکا زارعی مریلا زارعی نفیسه روشن مدل مانتو بازیگران زندگی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رصد خوش‌بینی در ۲ جبهه بورسی

سومین هفته صعودی متوالی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با رشد ۱۳۲ واحدی شاخص کل (معادل ۱۴/ ۰ درصد) آخر یافت. هرچند شتاب رشد قیمت ها طی هفته گذشته به نحوه محسوس

رصد خوش‌بینی در ۲ جبهه بورسی

رصد خوش بینی در ۲ جبهه بورسی

عبارات مهم : ایران

سومین هفته صعودی متوالی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با رشد ۱۳۲ واحدی شاخص کل (معادل ۱۴/ ۰ درصد) آخر یافت. هرچند شتاب رشد قیمت ها طی هفته گذشته به نحوه محسوسی کم کردن یافته بود، ولی نتیجه های نظرسنجی سایت تحلیلی «دنیای بورس» حاکی از خوش بینی غالب بورس بازان (اعم از تحلیلگران و سهامداران) به استمرار افزایش قیمت ها طی روزهای آتی هست. ارزیابی این فعالان از اوضاع متغیر های کلان همچون قیمت ارز و قیمت های جهانی مثبت است و بر این اساس آینده نگری می کنند شاخص بورس در روند آتی همچنان به گام های صعودی خود ادامه دهد.

رصد خوش‌بینی در ۲ جبهه بورسی

معاملات هفته گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با رشد ۱۴/ ۰ درصدی شاخص کل به آخر رسید. افت نسبتا شدید قیمت نفت و ابهامات ارزی موجود بااهمیت ترین دلایل نوسان شاخص سهام طی پنج روز معاملاتی اخیر به شمار می رود. این تحولات با کم کردن تقاضای سهام، دامنه نوسان قیمت ها را نسبت به دو هفته قبل کم کردن داد تا فعالان تالار شیشه ای شاهد افزایش قیمت ها با شتاب کمتری باشد.

پس از ثبت سه هفته متوالی مثبت در کارنامه بورس، حالا نحوه ارزیابی فعالان بازار سهام و انتظار این افراد از روند آتی قیمت ها به عنوان مهمی نزد معامله گران تبدیل شده است هست. ولی انتظار سهامداران و کارشناسان از روند آتی سهام بعد از ثبت سه هفته مثبت متوالی چگونه است؟ غالب کارشناسان و سهامداران حاضر در نظر سنجی سایت تحلیلی «دنیای بورس» روند قیمت ها در هفته جاری را صعودی ارزیابی می کنند. در مجموع ارزیابی این افراد به عنوان نمونه ای از جامعه بورس بازان کشور نشان می دهد، انتظارات از روند آتی قیمت ها به علت اوضاع کنونی متغیر های کلان اقتصادی اثرگذار بر بورس مثبت است و از این رو آینده نگری می شود شاخص سهام طی دو روز معاملاتی هفته جاری در روند صعودی حرکت کند. در این گزارش به شرح این نظر سنجی و دلایل افراد شرکت کننده در آن می پردازیم.

سومین هفته صعودی متوالی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با رشد ۱۳۲ واحدی شاخص کل (معادل ۱۴/ ۰ درصد) آخر یافت. هرچند شتاب رشد قیمت ها طی هفته گذشته به نحوه محسوس

آیا غالب کارشناسان می گویند صعودی؟

کارشناسان:۷۰ درصد از کارشناسان شرکت کننده در نظر سنجی مزبور روند قیمت ها طی هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده اند. این کارشناسان می گویند: افت سرعت افزایش بورس و ثبت سه روز منفی در کارنامه شاخص سهام در هفته گذشته، بعد از افزایش متوالی ۱۴ روزه امری طبیعی است و از این رو نمی توان ثبت سه روز منفی و کم کردن شتاب رشد قیمت ها بعد از یک دوره صعودی را سیگنالی منفی جهت بازار سهام تصور کرد. این کارشناسان معتقدند روند روزهای اخیر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران شباهت های زیادی به اوضاع بورس در سال های ۹۰ و ۹۱ دارد. طی سال های مزبور تورم و رشد قیمت ارز که مشابه با شرایط کنونی با دست اندازی های دولت در تعیین قیمت همراه بود، در نهایت موجب رقم خوردن یکی از عالی ترین دوران بورس طی تاریخ فعالیت آن شد.

حالا نیز روند متغیر های اقتصادی خاطره آن سال ها را در اذهان زنده می کند. هر چند ابهامات ارزی موجود در بازار که اتفاقا در گزارش های عملکرد ماهانه شرکت ها نیز خود را نشان داده هست، همچنان بر سر معاملات سهام وجود دارد ولی با گذشت وقت و کشف شدن پرسشها متعددی در پی اعلام دستوری قیمت دلار، سیاست گذار در نهایت مجبور به عقب نشینی از اتخاذ چنین سیاست هایی خواهد شد. غالب سهامداران با چنین انتظاری در سه هفته اخیر در سمت تقاضای سهام شرکت کردند و به نظر می رسد این روند طی روزهای آتی نیز ادامه یابد و باز هم سهام دلاری بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران محل ورود پول معامله گران باشند. به عبارت دیگر این دسته از کارشناسان معتقدند هر چند سردرگمی ارزی بین بورس بازان وجود دارد ولی تجربه این افراد در مواجهه با دخالت سیاست گذار در تعیین قیمت ها و روند قیمت دلار در بازار غیر رسمی منجر به تقویت تقاضا و در ادامه افزایش قیمت ها خواهد شد.

از سوی دیگر قیمت ها در بازار جهانی روند نسبتا با ثباتی را تجربه می کنند و این امر نیز سیگنال مناسبی در هدایت قیمت ها در مسیر صعودی خواهد بود. در این بین هر چند اعلام رسمی اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا و مکزیک به آمریکا منجر به زیاد کردن نگرانی ها در اوضاع تجاری جهانی خواهد شد، ولی به نظر نمی رسد حداقل در کوتاه مدت اثری بر روند قیمت کالاها در بازارهای جهانی و به تبع آن سهام کالا محور بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران داشته باشد. از نظر این کارشناسان بی واکنشی معاملات فلزات پایه در بازار جهانی به این خبر طی روز گذشته شاهدی بر این مدعاست.

رصد خوش‌بینی در ۲ جبهه بورسی

سهامداران: ۶۴ درصد سهامداران نیز روند شاخص سهام طی هفته جاری را صعودی می دانند.این افراد می گویند حال و هوای بورس در روزهای اخیر نشان داد که بورس جهت افزایش پتانسیل مورد نیاز را دارد و استراحت سهام بعد از افزایش بی وقفه ۱۴روزه امری طبیعی هست. در این شرایط گزارش های مطلوب شرکت ها از اوضاع سال گذشته و همچنین گزارش های عملکرد ماهانه اخیر ناشران با جلب توجه معامله گران به سهام شرکت ها زمینه افزایش نماگر های بورس را فراهم خواهد کرد.

کم نوسانی در فضای نیمه تعطیل

سومین هفته صعودی متوالی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با رشد ۱۳۲ واحدی شاخص کل (معادل ۱۴/ ۰ درصد) آخر یافت. هرچند شتاب رشد قیمت ها طی هفته گذشته به نحوه محسوس

کارشناسان: ۲۴ درصد کارشناسان شرکت کننده در نظر سنجی سایت تحلیلی«دنیای بورس» روند شاخص سهام طی هفته جاری را کم نوسان ارزیابی کرده اند. این کارشناسان معتقدند در هفته جاری تعطیلات سه روزه نقش مهمی در نوسان اندک قیمت ها خواهد داشت. به اعتقاد این افراد در هفته های نیمه تعطیل به طور سنتی بورس بازان شاهد روند کم نوسان نماگر های بازار هستند. از سوی دیگر به علت اینکه طی هفته جاری و در روزهای فعالیت بازارهای جهانی، بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران تعطیل هست، سهامداران نمی توانند تحولات این بازارها را در تعیین روند آتی خود مد نظر قرار دهند، از این رو به نظر می رسد در دو روز معاملاتی پیش رو نیز سهامداران احتیاط بیشتری را مد نظر قرار دهند. خاصه آنکه حالا اعلام رسمی ترامپ در مورد اخذ تعرفه جهت واردات آلومینیوم و فولاد تا حدی نوسانات بازارها را آینده نگری ناپذیر کرده هست. این موارد در نهایت موجب کم کردن تقاضای سهام و روند کم نوسان قیمت ها خواهد شد. در مجموع این کارشناسان معتقدند روند شاخص کل طی این هفته تحت تاثیر تعطیلات سه روزه و عدم رصد تحولات بازارهای جهانی از سوی بورس بازان کم نوسان خواهد بود.

سهامداران:۱۳ درصد از سهامداران نیز جهت نماگر بازار سهام روند کم نوسانی آینده نگری کرده اند. این افراد معتقدند سهامداران ترجیح می دهند، در هفته نیمه تعطیل پیش رو حضور منفعلانه ای در بورس داشته باشند. روال غالب هفته های نیمه تعطیل بورس نیز به این شیوه بوده هست. این حضور منفعلانه به نوسان اندک قیمت ها منجر می شود.به بیان دیگر از یکسو نگرانی از اوضاع بازارهای جهانی مانع از خرید سهام مربوطه می شود و از سوی دیگر جذابیت دلاری بورس مانع از خروج معامله گران خواهد شد.

رصد خوش‌بینی در ۲ جبهه بورسی

از نگاه بورس بازان بدبین

کارشناسان: ۶ درصد از کارشناسان روند شاخص سهام طی دو روز معاملاتی پیش رو را نزولی ارزیابی کرده اند. این کارشناسان معتقدند رشد عمومی قیمت سهام در هفته های اخیر با حمایت حقوقی ها در معاملات سهام شکل گرفت و مطابق آنچه طی هفته گذشته رخ داد، کم کردن فعالیت این افراد در سمت خرید منجر به کم کردن شتاب رشد قیمت ها شد. به اعتقاد این دسته از کارشناسان، بورس بازان به تدریج با هویدا شدن ابهامات در عرصه اقتصاد داخلی و جهانی در حالت تدافعی قرار خواهند گرفت.علاوه بر این با توجه به اینکه طی این هفته در روزهای بازگشایی بازارهای جهانی نیز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران تعطیل خواهد بود، سهامداران ریسک حضور در معاملات را در هفته مزبور نمی پذیرند. این امر موجب خروج سهامداران از بازار سهام و در نتیجه افت شاخص کل خواهد شد.

سهامداران: ۲۳ درصد از سهامداران شرکت کننده نیز معتقدند روند شاخص کل در هفته جاری نزولی خواهد بود. این سهامداران معتقدند وقت شناسایی سود در بسیاری از سهام شرکت ها وجود دارد و بعید است به علت ابهامات کنونی، سهامداران چنین فرصتی را از دست بدهند. از این رو با حضور این افراد در سمت فروش، قیمت عمومی سهام در مسیر نزولی حرکت خواهد کرد. از سوی دیگر روند قیمت نفت در پی اعلام رکورد شکنی دکل های تولید نفت آمریکا و خبر زیاد کردن تولید و عرضه دیگر اعضای اوپک و روسیه سیگنال مهمی در تعیین آینده قیمت سهام خواهد بود، آیا که بسیاری از بخش های اقتصاد ما به طور مستقیم و غیر مستقیم از این عنوان متاثر می شوند.

افزایش فلزی-معدنی شاخص سهام در شروع و آخر هفته

همان طور که اشاره شد، معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته گذشته با رشد ۱۳۲ واحدی شاخص کل به آخر رسید.طی داد و ستد سهام طی هفته مزبور، بورس بازان شاهد عقب نشینی چشمگیر قیمت نفت در بازارهای جهانی بودند. ضمن آنکه ابهامات ارزی نیز همچنان به قوت خود پا برجا بود. این دو عامل فعالیت سهامداران در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را تحت الشعاع قرار داد.

فعالان تالار شیشه ای در ابتدای هفته مزبور بعد از ارزیابی محتاطانه نقدینگی در سهام گروه های متفاوت در روزهای پیشین، به سهام فلزی- معدنی اقبال نشان دادند. هرچند به دنبال این عنوان انتظار شروع معاملاتی پرقدرت در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران و آن هم در زمین بنیادی سهام وجود داشت، با این حال این روند استمرار نیافت. شناسایی سود به وسیله سهامداران بعد از ۱۴ روز کاری افزایش بی وقفه و استمرار ریزش قیمت نفت که از روز شنبه شروع شده است بود، منجر به افت قیمت عمومی سهام شد. روز دوشنبه و سه شنبه نیز سهامداران شاهد مسابقه پایاپای عرضه و تقاضای سهام بودند که در هر دو روز کاری منجر به افت شاخص مهم بازار شد. امری که حاکی از تقابل اوضاع بنیادی سهام و همچنین شرایط نااطمینانی کنونی ناشی از ابهامات بازار ارز و دخالت سیاست گذار در تعیین قیمت دلار بود. روز چهارشنبه بار دیگر گروه فلزی – معدنی پتانسیل خود را به رخ سهامداران کشید تا شاخص سهام به مدد معاملات این گروه در مسیر صعودی حرکت کند. در معاملات هفته گذشته ۲۳ صنعت با افت شاخص و ۱۱ صنعت با رشد شاخص مواجه شدند.گروه محصولات چوبی با رشد ۷/ ۱۳ درصدی و گروه محصولات کاغذی با ۳/ ۱۱ درصدی در صدر رتبه جدول صنایع با بیشترین بازدهی قرار داشتند.در برابر گروه استخراج زغال سنگ و استخراج سایر معادن با ثبت زیان به ترتیب ۷/ ۵ و ۳/ ۵ درصدی در قعر جدول بازدهی مزبور قرار داشتند. از میان صنایع بزرگ تر بازار، گروه فلزات اساسی با ثبت زیاد کردن ۱/ ۴ درصدی شاخص خود رتبه پنجم جدول مزبور را به خود تخصیص داده شده است داد.گروه فرآورده های نفتی و محصولات شیمیایی با عقب نشینی به ترتیب ۲/ ۴ و ۷/ ۱ درصدی جزو صنایع زیان ده بازار بودند.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | افزایش | افزایش قیمت ها | اخبار اقتصادی و بازرگانی

رصد خوش‌بینی در ۲ جبهه بورسی

رصد خوش‌بینی در ۲ جبهه بورسی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz