آرام بهنوش طباطبایی پوران درخشنده ملیکا زارعی

آرام: بهنوش طباطبایی پوران درخشنده ملیکا زارعی مریلا زارعی نفیسه روشن مدل مانتو بازیگران زندگی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی طرحی دو سر سود یا ضرر؟ , ابعاد تازه از رجیستری موبایل

هر کدام از زوایای اجرا شدن یا نشدن رجیستری گوشی‌های همراه مشکلاتی را به همراه دارد؛ در حالی که مسوولان از زیان‌های واردشده به دولت به علت حجم اعظم گوشی‌های قاچا

طرحی دو سر سود یا ضرر؟ , ابعاد تازه از رجیستری موبایل

ابعاد تازه از رجیستری موبایل؛ طرحی دو سر سود یا ضرر؟

عبارات مهم : بازار

هر کدام از زوایای اجرا شدن یا نشدن رجیستری گوشی های همراه مشکلاتی را به همراه دارد؛ در حالی که مسوولان از زیان های واردشده به دولت به علت حجم اعظم گوشی های قاچاق می گویند و راه چاره را رجیستری می دانند، اجرای این طرح که در ابتدا با زیاد کردن قیمت هرچند حبابی گوشی همراه بود، با خرید گوشی های بازشده و رجیسترشده ی با قیمت آک بند، تضییع حقوق مصرف کننده را نیز به همراه دارد.

به گزارش ایسنا، فاز مانیتورینگ طرح رجیستری با ابهامات فراوان شروع شده است است تا مدل های گوشی که سرویس و خدمت مناسب ارائه نمی دهند و از مبادی قاچاق وارد می شوند، مشخص شوند. اگرچه در مرحله اول اعمال سیاست صورت نمی گیرد، ولی به زودی برندهایی اعلام خواهند شد که طرح غیرفعال شدن برروی آنها انجام شود و این اعمال سیاست در وقت محدودی به سایر برندها نیز تسری پیدا خواهد کرد.

طرحی دو سر سود یا ضرر؟ , ابعاد تازه از رجیستری موبایل

رجیستری دو بار در دولت های قبلی مطرح شد و هر بار به اجرا نرسید لیکن افراد سودجو موفق به کپی کردن کد IMEI گوشی های قاچاق شده است بودند. به همین علت اگرچه محمود واعظی و سایر مسوولان در دولت یازدهم به اجرای طرح رجیستری اقدام کردند و حتی چندین بار از به آخر رسیدن پرسشها فنی آن خبر دادند، ولی هر بار که وقت عملی شدن این وعده رسید، آن را به وقت دیگری موکول کردند.

بنابراین اگرچه گفته قاسم خورشیدی – سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز – تاخیر در اجرای رجیستری در هر روز، سه میلیارد تومان درآمد نصیب قاچاقچیان می کند که هر سال به بیش از هزار میلیارد تومان می رسد و به همین میزان زیان به دولت و کشور وارد می شود، ولی واعظی به منتقدان عدم اجرای رجیستری اینگونه پاسخ داد: سال هاست بیش از ۹۷ درصد گوشی های کشور از طریق قاچاق وارد می شوند. اگر این رویه چند ماه دیگر هم رخ دهد اتفاقی نمی افتد، ولی به هر صورت مورد نیاز است طرح رجیستری به شکل درست اجرا شود. ما اجرای نهایی آن را زمانی شروع می کنیم که شکست سوم رخ ندهد و از سوی دیگر نارضایتی مردم هم پیش نیاید.

هر کدام از زوایای اجرا شدن یا نشدن رجیستری گوشی‌های همراه مشکلاتی را به همراه دارد؛ در حالی که مسوولان از زیان‌های واردشده به دولت به علت حجم اعظم گوشی‌های قاچا

اما در سال ۱۳۹۶ یکی از بااهمیت ترین اخبار حوزه ارتباطات، به رجیستری مربوط می شد. اجرای این طرح به خرداد، تیر و با آخر وزارت واعظی به آخر تابستان موکول شد که در نهایت وزیر جوان ارتباطات با عزم جدی خود جهت به آخر رساندن این طرح نیمه کاره، آخر مهر ماه را وقت اجرایی شدن فاز نخست رجیستری اعلام کرد و گفت اجرای رجیستری بر عهده یک شرکت دانش بنیان از دانشگاه شریف گذاشته شده است و تلاش ها انجام شده است که سیستم قابل دور زدن نباشد.

اضافه شدن تعرفه گمرک به قیمت گوشی ها

در این باره حمیدرضا دهقانی نیا – مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز – راجع به امکان زیاد کردن تعرفه های گمرکی همزمان با اجرای رجیستری گفته بود: تعرفه های گمرکی تغییری نکرده و در حد همان پنج درصد قبلی باقی می ماند. جهرمی نیز راجع به زیاد کردن قیمت گوشی ها بعد از وارد شدن از مبادی قانونی و اضافه شدن هزینه ی ارزش افزوده و گمرک بیان کرده بود: از گوشی های قاچاق هم ۹ درصد ارزش افزوده گرفته می شود و تنها پنج یا شش درصد تعرفه گمرک است که به گوشی هایی که از مبادی رسمی وارد می شوند، اضافه خواهد شد.

طرحی دو سر سود یا ضرر؟ , ابعاد تازه از رجیستری موبایل

او همچنین با بیان اینکه تأثیر رجیستری بر قیمت ماکسیمم همان در حد هزینه گمرک هست، اظهار کرد: تدبیر ما بر این است که اجرای این طرح فشار بر روی مردم نیاورد؛ کارگروهی تشکیل دادیم یکی از موضوعاتش این است که زیاد کردن قیمت در گوشی گوشی تلفن همراه نداشته باشیم چون بناست بازار را مدیریت و ساماندهی کنیم. بنابراین اگر بنا باشد که مردم در این حوزه آسیب ببینند طبیعی نیست؛ کسانی باید آسیب ببینند که قاچاق می کنند.

البته در روزهای اخیر علی رغم تلاش جهت عدم زیاد کردن قیمت گوشی، شاهد زیاد کردن یک تا ۲۰ درصدی بودیم که براساس قوانین حمایت مصرف کنندگان و بیانات شرکت حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، به معنای زیاد کردن غیرمتعارف است و باید از طرف شرکت های متصدی تنظیم بازار مورد بررسی قرار گیرد.

هر کدام از زوایای اجرا شدن یا نشدن رجیستری گوشی‌های همراه مشکلاتی را به همراه دارد؛ در حالی که مسوولان از زیان‌های واردشده به دولت به علت حجم اعظم گوشی‌های قاچا

مردم فعلا گوشی نخرند

اما وزیر ارتباطات در تصویر العمل به این زیاد کردن نامتعارف قیمت بیان کرد: بخش بزرگی از بازار واردات گوشی تلفن همراه به بخش غیررسمی یا همان قاچاق مربوط هست، روز اول اجرای رجیستری شاهد کلاهبرداری هایی بودیم که باعث شد قیمت ها به صورت کاذب و حبابی ناشی از سود شبکه های منفعت طلب زیاد کردن پیدا کند. هر چند در این باره نقش دستگاه های نظارتی در کنترل و نظارت بر بازار بسیار حائز اهمیت است ولی عالی ترین پاسخ به این موضوع، عدم خرید گوشی جهت تنظیم بازار عرضه و تقاضا به نفع مشتری است.

طرحی دو سر سود یا ضرر؟ , ابعاد تازه از رجیستری موبایل

البته اعتراضاتی به این توصیه جهرمی نیز مطرح شد ولی او راجع به هشدار جهت نخریدن گوشی توضیح داد: ما از مردم خواستیم گوشی تلفن همراه نخرند تا متضرر نشوند چراکه زیاد کردن قیمت گوشی تلفن همراه بدون هیچ دلیلی یک دزدی محسوب می شود. این هشدار موجب مهار بازار و موثر واقع شد. بنای ما این است که بازار را کنترل کنیم تا با رقابتی شدن بازار و تعامل با سازندگان این امر محقق شود و به دنبال انحصاری کردن بازار گوشی تلفن همراه در کشور نیستیم.

اگرچه ابهاماتی راجع به اوضاع گوشی های همراهی که پیش از تصویب طرح رجیسترینگ از راه هایی غیرقانونی و به صورت قاچاق وارد و خریداری شده است اند وجود داشت، مسوولان همواره وعده دادند صاحبان این گوشی ها دچار مسئله نشوند و برنامه ریزی به نحوی است که اگر مصرف کننده ای حتی یک دقیقه قبل از اجرای طرح از گوشی خود استفاده کرده باشد، به صورت خودکار شناسه مورد نظر خود را دریافت کند.

به گفته جهرمی و سایر مسئولان، اجرای رجیستری عطف به ماسبق نمی شود و گوشی هایی که تا پیش از شروع طرح فعال شده است باشند، دچار مسئله نخواهند شد لیکن حتی گوشی هایی که پیش از این به صورت قاچاق وارد کشور شده است اند مجاز تلقی می شوند. ولی گوشی هایی که تا پیش از اجرای طرح رجیستری در سامانه رجیستری ثبت نشده باشند، در شبکه مخابراتی کشور متصل نشده و امکان تماس را از دست خواهند داد.

تکلیف گوشی های در انبار چه می شود؟

اما این عنوان راجع به گوشی هایی که از مبادی غیرگمرکی وارد کشور شده است ولی تا پیش از وقت اجرای رجیستری سیم کارتی در آنها فعال نشده باشد، صدق نمی کند و این گوشی ها نمی توانند به سیستم مخابراتی کشور متصل شوند. این عنوان علاوه بر زیاد کردن قیمت گوشی، پرسشها دیگری را نیز به همراه داشته هست. لیکن فروشندگانی که انبارهایی مملو از گوشی های قاچاق دارند، تنها راه فرار از رجیستری را باز کردن بسته مهم گوشی های آکبند و قرار دادن سیم کارت، پیش از فروش می دانند.

این مساله نیز به نوعی موجب تضییع حقوق مصرف کنندگان می شود. در حالی که تا پیش از این، باز نشدن بسته مهم گوشی یکی از مزایای آن محسوب می شد و حتی در شرایطی بعضی از فروشندگان هزینه ای مازاد جهت اطمینان بازدیدکنندگان به آکبند بودن گوشی دریافت می کردند، اکنون اگر فروشندگان با جای گذاری سیم کارت اقدام به فعال سازی آنها نکنند، گوشی ها عملا رجیستر نشده و در شبکه مخابراتی ثبت نخواهند شد.

بنابراین به نظر می رسد این عنوان به ضرر مصرف کننده هست. لیکن اگر بخواهد مانند گذشته به باز نشدن گوشی اصرار داشته باشد، در شرایطی که زیاد گوشی هایی که اکنون در بازار هستند از مبادی غیررسمی وارد شده است و قاچاق محسوب می شوند، گوشی مربوطه بعد از خرید فعال نخواهد شد. از طرف دیگر اگر گوشی مد نظر خود را با شرط فعال شدن خریداری کند، بدهید معناست که این گوشی یک بار از بسته خود خارج شده، سیم کارت درون آن قرار گرفته و اکنون به عنوان گوشی نو و رجیسترشده عرضه می شود.

اینکه زوایای فنی رجیستری همانند اجراهای قبلی، قابل دور زدن باشد و یا علی رغم قبل این بار نتوانIMEI گوشی های قاچاق را کپی کرد، اینکه زیاد کردن قیمت حبابی قیمت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و بالاخره مردم کی می توانند گوشی ها را به قیمت حقیقی خود خریداری کنند، اینکه چه بر سر انبارهای پر از گوشی قاچاق خواهد آمد که بعضی از محصولاتش فعال و دومرتبه بسته بندی شده است و شاید بعضی دیگر گرفتار غیرفعالی همیشگی در شبکه مخابراتی شوند، از چالش های پیش روی رجیستری است که تازه در ابتدای راه واقع شده است است و با معرفی شدن برندهایی که مکانیزم رجیستری ابتدا جهت آنها اجرایی می شود، حتما شدت خواهد گرفت.

واژه های کلیدی: بازار | همراه | همراهی | رجیستری | اجرای طرح | قاچاقچیان | گوشی همراه | گوشی های قاچاق | مبارزه با قاچاق

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz